eGotuj.pl to największy zbiór przepisów kulinarnych internautów w Polsce.

Mamy 23040 przepisów

Porada kulinarna - Temperowanie czekolady

Temperowanie czekolady to dla wielu obca nazwa, która w pierwszej chwili może skojarzyć się ze znanym temperowaniem np. ołówka :) A tymczasem to nic innego jak proces topienia czekolady do odpowiednio podanej temperatury, następnie jej schłodzenie i ponowne podgrzanie. Taki proces sprawi, że czekolada stanie się po zastygnięciu błyszcząca, zachowuje piękny połysk - jak kupna, bo każdy batonik, czekoladka, czy cukierek oblany jest właśnie utemperowaną czekoladą - oraz łamie się z charakterystycznym chrupnięciem.

W internecie, książkach.. można wiele o temperowaniu poczytać więc odsyłam do innych źródeł. Ja całą informację skracam do jednego zdania:

Czekoladę roztopić w kąpieli wodnej i podgrzać do 45st.C, schłodzić do 25st.C i ponownie podgrzać do 31st.C.

Widzicie, że potrzebny jest kuchenny termometr. Ja swój kupiłam za 15zł w jednym z internetowych sklepów - nie jest więc to duży wydatek a przydaje się również przy przygotowywaniu cukrowego syropu etc. Dla cukierniczych maniaków - prezent idealny ;)

Do czego przyda nam się taka utemperowana czekolada? Do ozdoby tortów, wyrobu domowych pralin, trufli, czekoladek... możliwości jest wiele. Ja niedługo zaprezentuję Wam jedną z moich obecnych pasji..

Zobacz pozostałe porady


Masz już konto w serwisie?
Zaloguj się!

Formularz logowania
Zapomniałem hasło

Nie masz jeszcze konta?
Załóż konto w minutę!

Formularz rejestracji


Połącz już teraz swojego bloga z serwisem eGotuj.pl.
Twoje przepisy będą oceniane i komentowane przez innych użytkowników. Ty też będziesz mógł oceniać i komentować inne przepisy.

Nie, dziękuje


Gratulacje! Twoje konto zostało pomyślnie zarejestrowane w serwisie dzieki temu możesz dodawać nowe przepisy, komentować lub oceniać istniejące.

Na podany przez Ciebie adres e-mail wysłaliśmy link aktywujący konto. Jeżeli nie będziesz mógł znaleźć e-maila, sprawdź także katalog SPAM w Twoim programie pocztowym.

Przejdź do swojego panelu gdzie możesz dostosować swój profil lub powróć do ostatnio oglądanej strony.